IE3 IE4 Motor Farkı: Verimli Motora Geçiş Ne Kadar Kazandırır?
IE3 ve IE4 motor farkı nedir? 15 kW motor örneğinde çalışma saatine göre yıllık kWh ve TL kazancı tabloyla, geri dönüş formülüyle gösterilir.
IE3 ve IE4 motor farkı, 15 kW'lık 4 kutuplu bir motorda ısı olarak harcanan enerjinin (kaybın) yaklaşık %23 azalmasıdır. Nominal verim %92,1'den %93,9'a çıkar. Yıllık kazanç ise motorun kaç saat çalıştığına bağlıdır: yılda 2.000 saat çalışan motorda yaklaşık 499 kWh, 8.000 saat çalışanda yaklaşık 1.998 kWh.
Bu yazı motor verimlilik sınıflarını açıklar, IE4'e geçişin yıllık kazancını çalışma saatine göre tabloyla hesaplar ve geri dönüş süresini kendi teklifinizle nasıl bulacağınızı gösterir.
Motor verimlilik sınıfları (IE1-IE4) nedir?
Motor verimlilik sınıfı, motorun şebekeden çektiği elektriğin ne kadarını mil gücüne çevirdiğini gösteren, standartla tanımlı seviyedir. Sınıflar IEC 60034-30-1 standardında tanımlanır. Kısaltma "International Efficiency" (Uluslararası Verimlilik) anlamına gelir.
Standart dört sınıf tanımlar: IE1 (standart), IE2 (yüksek), IE3 (premium) ve IE4 (süper premium). Sınıf bir asgari değerdir. Motorun etiketindeki sınıf, nominal çalışmada en az o verimin sağlandığını söyler.
Verimlilik sınıfı yükseldikçe motorun içindeki bakır, demir ve sürtünme kayıpları azalır. Bu yüzden IE4 motorlar genellikle daha kaliteli sac ve daha fazla bakır kullanır.
Türkiye'de hangi motor sınıfı zorunludur?
Türkiye'de piyasaya arz edilen motorlar için asgari sınıf, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın çevreye duyarlı tasarım tebliğiyle belirlenir. Tebliğ, AB'nin 2019/1781 sayılı düzenlemesiyle uyumludur ve 28 Nisan 2021 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanmıştır.
AB düzenlemesindeki zorunluluklar şöyledir:
- 0,75-1.000 kW arası 2, 4, 6 ve 8 kutuplu üç fazlı motorlarda en az IE3.
- Fren motoru ya da patlayıcı ortam motoru olmayan, 75-200 kW arası 2, 4 ve 6 kutuplu üç fazlı motorlarda 1 Temmuz 2023'ten itibaren en az IE4.
Bu zorunluluklar piyasaya yeni arz edilen motorlar içindir. Fabrikada çalışan mevcut motoru söken bir kural değildir. Mevcut motorun yerine ne zaman yenisi alınacağı işletmenin kararıdır. Tebliğin güncel hükümleri için mevzuat.gov.tr kayıtlarına bakılabilir.
IE3 ve IE4 arasındaki verim farkı ne kadardır?
Nominal verim farkı kutup sayısına ve güce göre yaklaşık 1,5-2 puan düzeyindedir. AB düzenlemesindeki 4 kutuplu motor değerleri (Tablo 2 ve Tablo 3) aşağıdadır:
| Anma gücü | IE3 verim | IE4 verim | Fark | Kayıp (IE3 → IE4) |
|---|---|---|---|---|
| 11 kW | %91,4 | %93,3 | 1,9 puan | %8,6 → %6,7 |
| 15 kW | %92,1 | %93,9 | 1,8 puan | %7,9 → %6,1 |
Küçük görünen puan farkı, kayıp tarafında daha büyüktür. 15 kW'ta kayıp %7,9'dan %6,1'e iner, yani kaybın yaklaşık %23'ü azalır. Motorun ısıya çevirdiği enerji bu oranda küçülür.
Tablodaki değerler %100 yükte, 50 Hz ve 4 kutuplu motor içindir. Kutup sayısı ve güç değiştikçe değerler değişir. Kendi motorunuz için etiket ve üretici verisine bakın.
IE4 motora geçişin yıllık kazancı nasıl hesaplanır?
Yıllık kazanç, iki motorun çektiği güç farkının yıllık çalışma saatiyle çarpılmasıyla bulunur. Hesap beş adımdır. Örnek: 15 kW, 4 kutuplu bir motor, nominal gücün %80'inde, yani 12 kW mil gücünde çalışıyor.
- Mil gücünü bulun: 15 × 0,80 = 12 kW.
- IE3 motorun çektiği gücü bulun: 12 ÷ 0,921 = 13,03 kW.
- IE4 motorun çektiği gücü bulun: 12 ÷ 0,939 = 12,78 kW.
- Farkı alın: 13,03 − 12,78 ≈ 0,25 kW.
- Yıllık çalışma saatiyle çarpın: 0,25 kW × saat = yıllık kWh kazancı.
Varsayım: Nominal verim değerleri %80 yükte de geçerli kabul edilmiştir. Gerçekte kısmi yük verimi motora göre biraz farklıdır, bu yüzden sonuç bir büyüklük göstergesidir. Kendi motorunuz için üreticinin %75 ve %50 yük verim değerlerini kullanmak daha doğrudur.
Çalışma saatine göre IE3'ten IE4'e geçişin yıllık farkı nedir?
Aynı motorda yıllık kazanç, çalışma saatiyle doğru orantılı artar. Yukarıdaki 15 kW'lık motor için hesap şöyledir:
| Yıllık çalışma | Kazanç (kWh/yıl) | Enerji bedeli karşılığı (TL/yıl) |
|---|---|---|
| 2.000 saat (tek vardiya, kısmi) | ≈ 499 | ≈ 1.503 |
| 4.000 saat (tek vardiya) | ≈ 999 | ≈ 3.009 |
| 6.000 saat (iki vardiya) | ≈ 1.498 | ≈ 4.511 |
| 8.000 saat (sürekli çalışma) | ≈ 1.998 | ≈ 6.017 |
Grafik, aynı motorun yıllık kazancının çalışma saatiyle birlikte doğrusal arttığını gösterir. Sürekli çalışan bir motor, tek vardiyalı bir motorun yaklaşık iki katı kazandırır.
TL karşılığı için örnek bir enerji bedeli kullanıldı: 3,0117 TL/kWh. Bu, Eylül 2026 faturasında 140.175 kWh tüketen bir tesisin marjlı PTF birim fiyatıdır. Dağıtım bedeli ve vergiler dahil değildir, bu yüzden gerçek karşılık daha yüksek olabilir. Kendi tesisinizin birim maliyetini faturanızdan alın.
Geri dönüş süresi nasıl bulunur?
Geri dönüş süresi, IE4 motorun IE3'e göre ek maliyetinin yıllık kazanca bölünmesiyle bulunur. Formül basittir:
Geri dönüş (yıl) = IE4 ile IE3 motor arasındaki fiyat farkı ÷ yıllık kazanç (TL)
Motor fiyatları üreticiye, güce ve döneme göre değiştiği için bu yazıda fiyat farkı verilmemiştir. Kendi teklifinizdeki fark ile yukarıdaki tablodan bulacağınız yıllık kazancı karşılaştırın.
Çalışma saati bu hesapta belirleyicidir. Yılda 8.000 saat çalışan motorda ek maliyet daha kısa sürede çıkar. Yılda 2.000 saat çalışan motorda aynı fark çok daha uzun sürer. Bu yüzden önce en uzun çalışan motorlardan başlamak mantıklıdır.
Daha kapsamlı bir yatırım değerlendirmesi için geri ödeme ve net bugünkü değer birlikte düşünülmelidir. Fiyat farkı küçük, çalışma saati yüksekse karar kolaylaşır.
Motoru değiştirmeden önce neye bakılır? Kontrol listesi
Motor değişimine karar vermeden önce şu başlıklar kontrol edilir:
- Etiket verisi: Motorun mevcut sınıfı, anma gücü, kutup sayısı ve imalat yılı.
- Yıllık çalışma saati: Tahmin yerine sayaç ya da kayıt verisi kullanılır.
- Gerçek yük oranı: Motor nominal gücünün çok altında çalışıyorsa, önce boyut uygunluğu kontrol edilir.
- Hız kontrolü: Değişken yüklü pompa ve fan uygulamalarında sürücü (frekans invertörü) çoğu zaman motor sınıfından daha belirleyicidir.
- Onarım mı değişim mi: Sarım yenilenmiş eski motorun verimi çoğu zaman düşer. Üreticinin onarım sonrası verisine bakılır.
- Boyut ve montaj: IE4 motorlar aynı kasada farklı boy, ağırlık ve rotor atalet değerine sahip olabilir.
- Birim enerji maliyeti: Fatura üzerindeki toplam birim maliyet hesaba katılır. Elektrik faturası okuma rehberi bu satırların nasıl okunacağını anlatır.
Verimli motor, tek başına bir sonuç değildir. Hangi motorun kaç saat, hangi yükte çalıştığını bilmek karar için gereken asıl veridir. Bu kontrolleri tesis genelinde yürütmek için enerji verimliliği çalışmaları çerçevesinde bir yol haritası çıkarılabilir.
Sıkça Sorulan Sorular
IE3 ile IE4 motor arasındaki fark nedir?
IE3 premium, IE4 süper premium verimlilik sınıfıdır. 15 kW'lık 4 kutuplu motorda nominal verim %92,1'e karşı %93,9'dur. Kayıp tarafında bu, yaklaşık %23 daha az ısı kaybı demektir.
IE4 motora geçmek her zaman kendini öder mi?
Hayır. Sonuç çalışma saatine, yüke ve fiyat farkına bağlıdır. Yılda 8.000 saat çalışan motorda yıllık kazanç, 2.000 saat çalışana göre yaklaşık dört kat fazladır. Geri dönüşü teklifinizdeki fiyat farkıyla hesaplayın.
Mevcut IE2 ya da IE3 motoru değiştirmek zorunlu mu?
Hayır. Tebliğdeki IE3 ve IE4 gereklilikleri motorların piyasaya arzı ve hizmete sunulması içindir. Çalışan mevcut motorun değişimi işletmenin kararıdır. Güncel hükümler için mevzuat.gov.tr'deki tebliğe bakılabilir.
Motor verimi yükle değişir mi?
Evet. Etiketteki verim nominal yükteki değerdir. Motor %75 ya da %50 yükte çalıştığında verim biraz değişir. Doğru hesap için üreticinin kısmi yük verim tablosu kullanılmalıdır.
Kapanış
IE4'ün IE3'e göre getirdiği şey, 15 kW'lık örnekte kaybın yaklaşık %23 azalmasıdır. Kazanç motorun gücüne değil, çalışma saatine bağlı olarak büyür. Karar için etiket, çalışma saati ve fiyat farkı yeterlidir.
Covolt, sayaç verisinden gereksiz tüketimi bulup düşürüyor; bu tür yatırımların maliyet etkisini de aynı veriyle hesaplamanızı sağlıyor. Tesisin toplam tüketimini birlikte değerlendirmek için CFO için enerji analizi sayfasına ve enerji verimliliği çözümüne bakabilirsiniz.
Son güncelleme: Kasım 2026. Mevzuat ve tarifeler değişebilir; güncel değerler için kaynaklara bakın.
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız
HVAC enerji tasarrufu: fabrika ofisinde klima tüketimi nasıl düşer?
HVAC enerji tasarrufu için çalışma saatleri, set değeri ve bakımın etkisini 24 kW'lık örnek bir ofis sisteminin saatlik verisiyle hesapladık.
Frekans invertörü enerji tasarrufu nasıl hesaplanır? Fan ve pompa örneği
Frekans invertörü (VFD) ile enerji tasarrufu, fan ve pompa yasasıyla hızın küpü üzerinden hesaplanır. 30 kW'lık örnekle kWh ve TL hesabı.
Mart 2026 Serbest Tüketici Rehberi | Elektrik Tedarik Kararı Nasıl Verilir?
Mart 2026 Serbest Tüketici Rehberi | Elektrik Tedarik Kararı Nasıl Verilir?
Mart 2026, serbest tüketici tarafında sadece rutin bir dönem değil. İşletmeler için hem tekliflerin yeniden masaya geldiği hem de tedarik kararlarının gerçekten test edildiği bir eşik. Bu yüzden konuya yalnızca “kim daha düşük fiyat verdi?” diye bakmak eksik kalıyor. Asıl soru şu: Mart 2026’da işletmeniz için hangi tedarik yapısı gerçekten daha doğru?